واژه ایمنی از کلمه لاتین Immunitas به معنای مصونیت سیاسی و اجتماعی گرفته شده است که در رم باستان به سناتورهای رومی در دوره نمایندگی آنها اعطا میشد. از روزگاران دور، واژه ایمنی را برای مصونیت از ابتلا به بیماری، بخصوص بیماریهای عفونی بکار میبردند. مجموعه سلولها و مولکولهایی را که باعث ایجاد مصونیت میشوند، سیستم ایمنی و پاسخ همآهنگ و کامل آن را به مواد بیگانه، پاسخ ایمنی میگویند. امروزه علم ایمنیشناسی را در یک جمله: توانایی تشخیص و تمایز خودی از بیگانه تعریف می‌نمایند. اغلب مورخین معرفی مفهوم ایمنی را برای اولین بار به تاسیدیدس (5 قرن قبل از میلاد) نسبت میدهند. این واژه را برای عفونتی که طاعون مینامید، بکار گرفت. شاید با طاعون خیارکی که امروز ما میشناسیم فرق داشته باشد. ولی اگر کتاب تاریخ ایمونولوژی را از آغاز ورق بزنیم خواهیم دید که از حدود یک هزار سال قبل از تولد حضرت عیسی مسیح علیه السلام، ایمونولوژی توسط ایرانیها و چینیها شناخته شده بود. این اقوام از مایع و پوسته زخمهای آبله بیماران، برای مصونسازی افراد سالم استفاده میکردند.این عمل واریلاسیون Varilation به معنی آبلهکوبی نام دارد. گویاترین سند برای اهمیت و پیشرفت ایمونولوژی اعلامیه سال 1980 سازمان بهداشت جهانی (WHO) در مورد ریشهکنی آبله میباشد. آبله اولین بیماری عفونی است که با انجام واکسیناسیون از جهان ریشه کن شد. 

تاریخچه گروه 

همزمان با اعطای مجوز پذیرش دانشجوی رشته پزشکی برای دانشگاه علوم پزشکی لرستان در سال 1370 با حضور اولین هیئت علمی مرحومه سرکار خانم دکتر طاهره زهتاب اولین سنگ بنای تأسیس گروه ایمونولوژی بنا نهاده شد. در سال 1373 با فارغ‌التحصیلی دکتر علی‌محمد ورزی در مقطع ارشد و شروع به کار به عنوان هیئت علمی و سال بعد با حضور دکتر قربان و شروع به کار در قالب طرح نیروی انسانی عملاً گروه ایمونولوژی تشکیل گردید و تا سال 1379 به همین منوال بود. در مقطعی سرکار خانم دکتر طالبی به عنوان نیروی طرحی و سپس جناب آقای دکتر فرهاد شاهسوار برای طی نمودن خدمات قانونی و در نهایت جناب آقای دکتر علی شیخیان به گروه اضافه شدند و کماکان به همکاری با گروه ادامه می‌دهند. در سال 1394 پس از فراهم‌سازی زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، در اولین بازدید هیئت بورد مجوز پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی مقطع ارشد ایمونولوژی به گروه اعطا گردید. در سالیان اخیر با پیوستن سرکار خانم دکتر ناهید رضایی و جناب آقای دکتر محمدحسین شمس به گروه، ارتقای علمی اعضای گروه به درجه استادی و دانشیاری، پیوستن سرکار خانم مریم بیرانوند و ثمره میر به گروه به عنوان دستیار در امور آموزشی و پژوهشی و همچنین در صورت تکمیل امکانات سخت‌افزاری لازم در آستانه کسب شرایط لازم برای پذیرش دانشجو در مقطع دکترای تخصصی ایمونولوژی هستیم.

برنامه راهبردی گروه

اهداف

اهداف کلی مرتبط در برنامه راهبردی:

 1. ارتقا برنامه‌های آموزشی
 2. ارتقا بنیان و کیفیت پژوهشی گروه
 3. ارتقا کیفیت خدمات ارائه شده به فراگیران
 4. ارتقا منابع انسانی، فضا، امکانات و تجهیزات
 5. ارتقا شیوه‌های سنجش و ارزشیابی فراگیران
 6. ارتقا ساختار سازمانی و مدیریت گروه

اهداف اختصاصی مرتبط در برنامه راهبردی:

 1. تدوین فرآیند نظارت بر طراحی آموزشی دروس کارشناسی ارشد (تهیه فرم فرآیند – تهیه چک لیست مربوطه)
 2. بازنگری منظم سرفصل دروس و کوریکولوم‌های آموزشی بر اساس نیازهای واقعی سلامت جامعه در راستای پیاده‌سازی آموزش پزشکی جامعه‌نگر و پاسخ‌گو.
 3. تهیه لاگ‌بوک برای مقطع کارشناسی‌ارشد
 4. برگزاری حداقل ده جلسه سمینار و ژورنال کلاب در هر سال تحصیلی
 5. تهیه چک لیست ارزیابی ژورنال کلاب‌ها و سمینارهای گروه
 6. تدوین و اجرای اولویت‌های پژوهشی گروه بر اساس نیازهای نظام سلامت
 7. انجام پژوهش‌های کیفی متناسب با اولویت‌ها و نیازهای سلامت استان و کشور
 8. تدوین برنامه‌ برای آشنایی فراگیران با تمامی ضوابط و مقررات آموزشی، پژوهشی، دانشجویی و اخلاق حرفه‌ای در بدو ورود آن‌ها
 9. تدوین ساز و کار ارائه خدمات مشاوره‌ای برای فراگیران در گروه
 10. آزمایش‌های مرتبط با ایمونولوژی را طراحی، راه‌اندازی و بهینه‌سازی کنند.
 11. تحلیل کیفی آزمون‌های برگزار شده بر اساس فرم طراحی شده
 12. پیش‌بینی فضاهای فیزیکی، امکانات، تجهیزات و ابزار آموزشی – پژوهشی متناسب با رشته مقاطع تحصیلی گروه

 

 

 

 

 

سوالات متداول

آدرس سالن آزمون الکترونیکی دانشکده پزشکی کجاست؟

طبقه زیرزمین- راهروی سمت بوفه- انتهای راهرو- سالن آزمون الکترونیکی دانشکده پزشکی

آدرس سامانه آزمون الکترونیکی دانشکده پزشکی چیست؟

آدرس URL سامانه Exam.lums.ac.ir  می باشد

آدرس IP نیز 192.168.32.20 می باشد

ضمنا عزیزانی که از وای فای دانشگاه (pardis) استفاده میکنند حتما داده گوشی خود را خاموش کرده و تنها با وای فای وارد شوند و آدرس سامانه را بصورت دستی در نوار مرورگر خود بزنند.

نحوه ورود به سامانه آزمون الکترونیکی چگونه می باشد؟

جهت شرکت در آزمون پیش رو بعد از ورود به سامانه آزمون الکترونیکی «نام کاربری» و «رمز عبور» خود را وارد کرده و سپس کد امنیتی نمایش داده شده را بنویسید و «ورود به آزمون» را بزنید.

چگونه از نتایج آزمونهای برگزار شده در سامانه آزمون الکترونیکی باخبر بشیم؟

جهت نمایش نمره بعد از ورود به سامانه آزمون الکترونیکی «نام کاربری» و «رمز عبور» خود را وارد کرده و سپس کد امنیتی نمایش داده شده را بنویسید و «ورود به پنل کاربری» را بزنید.

offer
انتقادات
و
پیشنهادات